Tiempo en movimiento  3 horas 26 minutos

Tempo  8 horas 51 minutos

Coordenadas 1715

Fecha de subida 13 de mayo de 2018

Fecha de realización mayo 2018

 • Valoración

   
 • Información

   
 • Fácil de seguir

   
 • Entorno

   
-
-
2.980 m
1.686 m
0
2,5
5,1
10,2 km

Vista 868 veces, descargada 54 veces

preto de Yakaköy, Isparta (Türkiye)

Hem az yağan ve erken eriyen kardan faydalanma hem de her yıl yapılan şenlikler başlamadan 2. kez zirve yapma niyetiyle yola çıktığımız günübirlik etkinlikte bizi büyük bir sürpriz bekliyordu. Kendimizi, Ramazan nedeniyle erkene alınan şenliklerin tam da zirve günü etkinliğinin içinde bulduk. Sporcuların çoğu saat 04:00 civarında yola çıktığından ortalık sakindi. Jandarmayla yapılan kısa bir konuşmanın ardından, meşhur sırt patikasından saat 09:00 da başlayan tırmanış, ilk kez tırmanan dostlarımız nedeniyle, düşük tempoda bol molalı olarak yükseldi ve 2000 m civarında zirve yapanların ilk grubu ile karşılaştı. bu noktadan sonra, pek çok dağcıyla selamlaştık, hasbıhal ettik, ağır ağır tırmandık ve günün son zirvesini öğle vakti yaptık. Pek bilinen, pek sevilen dağ, mevsim itibariyle karla kaplı olduğundan su sıkıntısı çekilmese de, kişi başı 2 lt su tüketildi. 5 km de sunduğu 1300 m irtifa ile oldukça sevdiğimiz dağ, Türkiye'nin her yerinden gelen dağcılarla alıştığımızın ötesinde bir gün geçirmemize olanak sundu. Akşam 18:00 sularında sona eren etkinlik için sağlam zeminli uygun bir bot tedarik edilmeli. 2300 - 2500 arası kayalık sırt için, özellikle iniş sırasında, kayalar üzerinde biriken çamur nedeniyle oluşacak kayma problemine karşı dikkatli olunmalı ve sürekli iniş nedeniyle ayak baş parmakları için önlem alınmalı.

Uyarı; Parkurun çıkış hattı patikayı takip etse de, dönüşte kar kaplı koyakları kayarak hızlı inmek için hat dışına çıkıldığı izlenebilir.Dik çizgilerin ve keskin dönüşlerin nedeni budur. Karlar eridiğinde çıkılan patikadan inilmesi daha uygun olacaktır.

Ulaşım:
Alanya'dan Yenişarbademli'ye, oradan da Melikler Yaylasına uzanan hattın gelişi ve gidişin bir kısmı farklı olmak üzere, aşağıda yer alan güzergah kullanılarak ulaşım sağlandı;
Geliş (234 km) ; Alanya - Akseki - Bademli - Huğlu - Yeşildağ - Kurucuova - Yenişarbademli - Melikler Yaylası
Gidiş (232 km) ; Melikler Yaylası - Yenişarbademli - Kurucuova - Yeşildağ - Derebucak - İbradı - Alanya

Ekip;

Çağrı Can Karadağ
Adnan Kurt
Muradiye Tigel
Zehra Ünalan
Memiş Baba
Hüseyin Türkeli
Osman YILMAZ
Melikler Yaylası olarak bilinen bu kamp ve piknik alanı, Etudosd tarafından ilki 1997 yılında düzenmiş olan ve bu yıl 22 kez düzenlenecek Dedegöl Dağcılık Şenliği'nin yapıldığı enfes bir yayla. 1650 m civarında bir rakıma sahip yaylada içme suyu tedariği mümkün. Bu alana çok yakın bir yerde Türkiye'nin en uzun mağarası olduğu iddia edilen Pınargözü Mağarası bulunuyor. Aynı gün içerisinde hem zirve hem de mağara ziyareti yapmak mümkün.
Melikler Yaylası sonrası kısa bir tırmanışın ardından uzanan bu yeşil, uzun boğaz üzerinde ince bir hat olarak uzanan patika, hiç kesinti vermeksizin zirveye kadar devam diyor.
Sırt hattında bir süre düz devam eden patika, bu noktadan itibaren zikzaklar yaparak yükselmeye başlıyor ve tek çam ağacına ulaşıyor. Henüz ısınmamış kaslar, 4 saat araçta oturmanın verdiği yorgunlukla da birleşerek sık molalara yol açıyor.
Kısmen kaybolan patika hattı, bu noktadan itibaren kayalık sırtlardan ilerliyor. Hemen her yere yerleştirilmiş taş babalar sayesinden yön kaybı sorunu yaşanmayacaktır.
Kayalık sırtlardan, taş babalar yardımıyla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu noktadan sonra kısmen düz bir sırt ve hemen ardından oldukça keyifli bir tırmanış hattına sahip dik bir yamaç sizi bekliyor.
Kayalık sırtlar sona erdi ve kısa bir düzlüğün ardından sert denebilecek bir eğimde, şenlikler için açılan patika üzerinden zik zak çıkış başladı.
Zik zak çıkış yerini daha dik çıkan ya da sağa doğru ayrılarak daha mutedil bir çıkış sunan hatlar içeren bir kavşağa bırakıyor. Biz sağa giden, nispeten hafif eğimli ama daha uzun patikayı tercih ederek zirvenin hemen altında yer alan çukur düzlüğe ilerledik.
Bu noktada daha rahat ilerleyen patika, yükselmeye devam ediyor ve artık zirvenin hemen altına yer alan ve Beyşehir gölünün en güzel izlendiği bir sırta doğru uzanıyor.
Artık son düzlükte, yani Beyşehir gölünün en güzel manzara verdiği uçurumun başınasınız. Patika, artık zirve hattına doğru doğru son sert yükselişine doğru ilerliyor. Bu noktada garbi ufukta Eğirdir gölü seçilmeye başlanıyor.
Sert, iri çakıllı çarşak bir yamacı geçerek yükselmeye çalıştığınız irtifadan zirve az da olsa görünmeye başlıyor.
Artık zirvede yer alan bayrak görüş mesafesinde
Anamas Dağlarının bir parçası olan Dedegöl Dağının Dedegül zirvesi. Zaman zaman 2998 zaman zaman da 2999 m irtifası ile bilinse de, zirvede yer alan bayrak direği yükseltisi size 3000 m sınırını geçme şansı verecektir. Zirveden, Melikler Yaylası başlangıç olmak üzere manzara saat yönünde ; Eğirdir Gölü, Şarkikaraağaç, Beyşehir Gölü, Yenişarbademli, Beyşehir, Huğlu, Yeşildağ, Kovada Gölü ve Davraz Tepe.
Bu noktadan Beyşehir gölü, Yenişarbademli ve Beyşehir rahatlıkla görülebilmekte.
2100 m irtifa
2000 m

11 comentarios

 • leventertasan 27-ago-2018

  100 metre aralıklarla fotoğraflar olması ile harika detaylı bir rota kaydı olmuş

 • Foto de Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 31-ago-2018

  Teşekkür ederim Levent Bey, çok naziksiniz.

 • Foto de memis1969

  memis1969 05-ene-2019

  He realizado esta ruta  ver detalle

  Keyifli bir dağ, iyi ki katılmışım

 • Foto de Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 05-ene-2019

  Abi teşekkür ederim

 • Foto de Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 06-ene-2019

  Şenlik günü oldukça kalabalık olabiliyor. Yine de harika bir parkur.

 • Foto de fortunania

  fortunania 16-mar-2019

  He realizado esta ruta  ver detalle

  Rota çok belirgin. Yine de detaylı hazırlanmış.

 • Ramero 16-mar-2019

  He realizado esta ruta  ver detalle

  Takibi kolay detaylı hazırlanmış güzel bir rota..

 • Foto de ultrahobo

  ultrahobo 27-may-2019

  He realizado esta ruta  verificado  ver detalle

  Sade ve kafa karışıklığı yaratmayan bir rota kaydı. Yayladan başlayan onlarca rota arasından tercihim bu olmuştu. Oldukça işime yaradı, sağolun.

 • Foto de Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 28-may-2019

  Nazik yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Foto de baki Çetinkaya

  baki Çetinkaya 12-ago-2019

  İzninizle rotanızı kullanacağım. Şimdiden teşekkürler...

 • Foto de Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 12-ago-2019

  Umarım işinize yarar, nezaketiniz için teşekkür ederim.

Si quieres, puedes o esta ruta