• Foto de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol
  • Foto de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol
  • Foto de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol
  • Foto de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol
  • Foto de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol
  • Video de Kapıkule - Sarp arası Transit Yol

Coordenadas 1355

Fecha de subida 27 de septiembre de 2013

Fecha de realización septiembre 2013

-
-
502 m
-3 m
0
394
788
1.576,0 km

Vista 2880 veces, descargada 25 veces

preto de Kapitan-Andreevo, Област Хасково (България)

Avrupa ülkelerinden bisikletle gelerek Edirne Kapıkule'den giriş ve Sarp sınır kapılarından çıkış yaparak Asya ülkelerine gitmenin transit yolu Karadeniz hattıdır.
Avrupa Asya Arası Karadeniz Sahilden Transit Rota:

Avrupa Ülkelerinden Asya Ülkelerine yolculuk yapmak için Türkiye köprü ülke konumundadır. Avrupa’dan Türkiye’den giriş yapacağınızda Kapıkule Sınır Kapısı en kullanışlı olanıdır.

Kapıkule – İstanbul arası 240 kilometrelik Trakya bölgesi yol boyunca geniş ve güvenli bir yolda manzaralar eşliğinde geleceksiniz ama İstanbul’a yaklaştıkça araba trafiği artacak ve bu biraz sizi zorlayacaktır. İstanbul – İzmit arası 120 kilometrelik yolda araç trafiği ile karşılaşmamak için yolun büyük bölümünü sahil kenarından gerçekleştirebilirsiniz.

İzmit’ten sonra kuzeye doğru yönelip Karadeniz kıyısına ulaşabilirsiniz. Karasu – Sinop arası Batı Karadeniz sahil yolu inişli çıkışlı zorlu rampalar olmasına rağmen göreceğiniz manzaralar açısından bu yorgunluğa değecektir.

Sinop’tan Artvin Sarp sınır kapısına kadar 700 kilometrelik yolda eğim yok denebilecek kadar azdır. Doğu Karadeniz duble sahil yolu sağ emniyet şeridinin genişliği bisiklet yolculuğu için oldukça elverişlidir ve güvenlidir.
Güzergah; Kapıkule, Edirne, Lüleburgaz, Silivri, İstanbul, Gebze, İzmit, Karasu, Zonguldak, Bartın,

Sinop, Samsun, Ünye, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa, Sarp

Coğrafi Özellik; Kapıkule – İstanbul arası Trakya Bölgesi Türkiye'nin ortalama yükseltisi en az olan bölgesidir. Yer şekillerinin sade olması nedeniyle ulaşım kolaydır.

Karadeniz Bölgesinin yeryüzü şekillerini III.jeolojik devirde Alp kıvrımları sonucu oluşan doğu- batı yönündeki Kuzey Anadolu Dağları ile bu dağlar arasındaki oluklar oluşturmaktadır. Karadeniz boyunca uzanan dağların yükseltileri batıda 2000 m civarında olup, Orta Karadeniz'de 1000 m'ye kadar inmekte, doğuda ise yükselti 4000 m'ye çıkmaktadır. Dağların kıyıya paralel uzanması sonucunda kıyılar fazla girintili - çıkıntılı değildir. Küçük koylar hariç, kıyılarda önemli girinti ve çıkıntı yoktur.

Güçlü dalgalar, kıyıda falez oluşumuna neden olur. Kıyılar boyuna kıyı tipi özelliğini taşır. Kızılırmak ve Yeşilırmak ağzında oluşan deltalar dışında, kıyı çoğu yerde diktir.
İklim; Trakya bölgesinde karasal iklim hüküm sürmektedir. Özellikle Edirne ve Kırklareli bu kışları soğuk olan karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Anadolu'daki Karasal İklimden farklı olarak daha yağışlı olarak görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır.

Bölgede Karadeniz iklim şartları etkilidir. Her mevsim yağışlıdır. Yıllık sıcaklık farkı azdır. Yazları serin, kışları ılıktır.

Karadeniz Bölgesi Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesidir. Dağlar kıyı kesimin nemli havasının iç kısımlara geçmesini engeller Bölgenin kıyı ile iç kesimleri arasında önemli iklim farkları görülür. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe hem yağış oranı azalmakta, hem de karasallık nedeniyle sıcaklıklar düşmektedir. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yazlar sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Dağların yükselti ve doğrultusu nedeniyle Orta Karadeniz'de denizel iklimin yayılma alanı, Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha geniştir. Orta Karadeniz Bölümü'nde dağların iç kısımlardan başlaması nedeniyle yağış miktarında azalma görülür.
Tarihi ve Kültürel; İstanbul, Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir. Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte eşsiz bir mozaik halini almıştır. Uzun zaman dilimleri boyunca her alanda merkez olmayı ve iktidarda kalmayı başaran dünyadaki ender yerleşim yerlerinden biri olan İstanbul geçmişten günümüze bir dünya başkentidir.

Karadeniz bölgesi tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik yapmış,adını karadenizden alan karadeniz bölgesi denize kıyı olması bölgenin ılıman iklimi,balıkçılık ve doğanın elverişli olmasıyla tarih boyunca bir çok medeniyet bu bölgede yaşamıştır. Bu medeniyetler arkalarında eşsiz eserler bırakmışlardır.Rapor: Avrupa Asya arası bisiklet yolculuğunuzda transit yol olarak Karadeniz hattını tavsiye ediyoruz. Bisikletle Kapıkuleden giriş yaptığınızda İstanbul’a kadar olan ulaşımınızda çok zorlanmayacaksınız.

İstanbul trafiğinde bisiklet kullanmak zor görünebilir ancak İstanbul sahil yolları bisiklet yollarına sahiptir, büyük bir bölümünde de bisiklet yolları yapım çalışmaları sürmektedir.

Bisiklet yolculuğunuzda en zorlanacağınız bölüm Batı Karadeniz bölgesidir. Bu bölgede sizi zorlu rampalar karşılayacak. Bölgenin coğrafi yapısı bisiklet yolculuğu için zorlu olmasına rağmen göreceğiniz manzaralar açısından bu yorgunluğa değecektir.

Doğu Karadenize ulaştığınızda sahil boyu Gürcistan sınır kapısına kadar rahat bir yolculuk bekliyor sizi.

Türk mutfağı hem Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler. Avrupa Asya transit yol güzerhahında Türk Mutfağını bulabileceksiniz.

Bu rota üzerindeki yolculuğunuza isterseniz çadır kamplı gerçekleştirin ister pansiyon, otel, gibi her türlü konaklama çeşitlerini rahatça bulabilirsiniz.

Ver más external

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta