• Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl
  • Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl
  • Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl
  • Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl
  • Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl
  • Foto de Araklı Çatak - Aydıntepe Yaylası - Soğanlı Geçidi - Karaçam - Uzungöl

Tempo  9 horas 35 minutos

Coordenadas 9636

Fecha de subida 20 de agosto de 2016

Fecha de realización agosto 2016

-
-
2.584 m
894 m
0
34
68
135,51 km

Vista 2033 veces, descargada 18 veces

preto de Kayaiçi, Trabzon (Türkiye)

Bu günün sonunda level atlamış olabiliriz:) Malum, bazı uluslararası kaynaklar tarafından (www.dailymail.co.uk , http://www.dangerousroads.org ..) dünyanın en tehlikeli yollarından kabul edilen Soğanlı Geçidi ve sonrasında sürdük. Muhteşemdi, hem de çok zor. Soğanlı Geçidi artık kullanılmayan eski Bayburt - Of yolu. Kullanılmayan derken gerçekten kullanılmıyor. Girişinde yol kapalı işareti var. Köy yolları gibi değil de daha çok uzun süredir kullanılmayan dağ yolları gibi. Gördüğüm bazı yangın yollarından bile daha bozuk bir yol. Heyelanların yola yuvarladığı taşlar ve zaten dar olan bu yolu daha da riskli kılıyor. Yan tarafın uçurum olduğu düşünülürse ne demek istediğimi anlamak zor olmasa gerek. Ekleyeceğim fotolardan kare kadrajlı olan yolun karşıdan fotoğrafı bizim çektiğimiz bir foto değil. Yolu iyi gösterdiği için ekledim. Fikir versin diye.

İlk olarak Aydıntepe Yaylası'nda öğle molamızı verdik. Göl kenarında, nispeten şenlikli (kalabalık) bir yayla. Çardaklardan bir tanesinde keyifli 1 saat geçirdik. Sonrasında Soğanlı'ya doğru sürdük. Soğanlı Geçidi anlatılmaz yaşanır desem çok klişe olacak ama o korku ve heyecanı yaşamadan burayı anlamak zor. Daracık yol, 180 dereceden bile fazla açılardaki dönüşler, hemen kafayı çevirince gördüğünüz o yüksek muhteşem görüntü... Bunları ne yazı ne de fotoğraflarla anlatmak kolay değil. Geçit bittiğinde motordan inip sevinç çığlıkları atarken dizlerimdeki güçsüzlüğü hissettiğimde aslında ne kadar korktuğumu farkettim. Tek başıma olsam belki bu kadar olmazdı ama arkamda Nilgün olunca ve birisinden daha sorumlu olduğunda yaşanan tedirginilik ve korku katlanıyor. Zaten iniş sırasında çok bozuk olan yerlerde Nilgün'ü indirip tek başıma ilerledim. Sonrasında onu aldım motora. Bunu 3-4 kez yaptık. Budalaca davranmaya ve ahmakça erkekliğe gerek yok. Ekstrem sporlarda cesaretini kırmayacak kadar endişeli de olman gerekiyor. Bu güne kadar yaptıklarımdan bunu öğrendim.

Soğanlı bitti, ohh be derken aslında günün daha bitmediğini farketmemişiz. Devam eden sürüş Soğanlı'dan daha çok yordu bizi. Daracık toprak yollar, dik yamaçlarda hayret uyandıracak manzara ile birlikte yaptığımız bu sürüş yedek bataryalarımızı devreye sokmamızı gerektirdi. Güneşin batışını izledik. Bulutların üzerinden muhteşem güzellikte battı. Tur boyunca ilk ve son defa geceye kalmıştık. Yine o yukarıdan gördüğümüz bulutların içerisine doğru sürerken sis ve yağmur sardı etrafımızı. Zaten yorgunduk, Soğanlı geçmiş ve bir de yağmurlu sisli havada gece motor kullanıyordum. Bileğim debriyaj sıkmaktan şişmiş ve yanıyordu artık. Hata yapmamak için gözlerimi nasıl açtığımı, bir aynaya bir yolun ilerisine nasıl baktığımı ve o sürüşün zorluğunu hiç unutmayacağım. Kendimizi Soğanlı'ya o kadar kaptırmıştık ki sanki ondan sonra yol bitiyordu. Aslında yapılması gereken buymuş; Soğanlı'yı indikten sonra uygun olan ilk yere kamp atmalı ve orada geceyi geçirmeliydik. Ama tek motorla ve tek çadırla yalnız yapılacak mantıklı bir hareket olmayacağına karar verdiğimizden devam ettik. Eğer 2 veya daha fazla motor olsaydık kalmak daha mantıklı olurdu.

Uzungöl'e vardığımızda akşam olmuştu ve iyice yağmur yağıyordu. Buranın doğasına diyeceğim yok ama biz burayı, yani bu yerleşim yerini hiç sevemedik arkadaş. Çok kalabalık bir turizm yeri olmuş. Doğasından keyif alınacak bir yanı da kalmamış bizce. O güzelim göle ve hep fotoğraflarda gördüğümüz o doğaya yazık olmuş. Her yer konaklama yeri veya market, restoran vb işletmelerle dolmuş. Bu sebeple sabah kısa bir tur attıktan sonra hemen kaçtık buradan. Yaylalardan sonra biraz yavan geldi açıkçası Uzungöl. Bu hale getirenler ve getirenlere göz yumanlar utansın!

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta