Tempo  13 horas 55 minutos

Coordenadas 1852

Fecha de subida 10 de junio de 2017

Fecha de realización junio 2017

-
-
2.771 m
943 m
0
5,0
10
20,07 km

Vista 790 veces, descargada 14 veces

preto de Seyircik Yaylası, Antalya (Türkiye)

Tıpkı 2016 yılında olduğu gibi aynı gün ve saate başlayan ve nihayetinde Ortaköy Mahallesine ulaşmayı amaçlayan 20 km'lik parkur, 2000 m civarında yer alan ve Akyar mahallesini Seyricek yaylasına bağlayan boğazdan başladı, rahat bir çıkışla önce çöküntü doğu yamacına buradan da sırt hattını takip ederek harika manzaralar eşliğinde 2721 m'lik zirveye ulaştı. Yoğun kar altında kaybolmuş küçük gölü görmek için Kuzeybatı sırtından sert bir inişle ilerleyen hat, bu istikamette ilerleyen derin vadiyi geçti ve 1600 m civarından barcın yaylasından gelen küçük patika hattına girerek el değmemiş ladin ormanları içerisinde ilerlerdi ve Oğuz yaylasından gelen toprak yola kavuştu. 1400 m irtifada, Oğuz yaylası - Eğrigöl hattını Ortaköy ve diğer mahallelere bağlayan tarihi göç yoluna giriş yapan etkinlik, derin vadilerden, uçurumlardan ve tahta köprülerden geçerek gece karanlığında Ortaköy mahallesinde sona erdi. Gördüğümüz, yürüdüğümüz ve asla unutmayacağımız bu muhteşem göç yolunun muadili başka bir hat olduğunu sanmıyorum. Naçizane birikimimle, özellikle göç yolu hattını saygıyla anıp müstesna bir mevkiye yerleştirdiğimi ilave bir not olarak düşmek isterim.
Uyarı ve tavsiyeler;
1) Mevsim için mutlaka güneş kremi bulundurun ve ensenizi koruyun :)
2) Hat üzerinde kar haricinde hiç bir su kaynağına rastlanmadı. Su sıkıntısı için dere suyu son çare olarak kullanılabilinir. Özellikle göç yolu üzerinde yer alan çardak yanı tek çeşme de kurumuş. Bu tarihlerde tüm hat için en az 3 lt su tavsiye ediyorum.
3) Bir çok noktada balkon altlarından geçildiği için taş düşmesine karşı dikkatli olunmalı. Şiddetle kask tavsiye ediyorum.
4) Hattın tamamına yakını sert, kayalık bir zemine sahip. Uygun yürüyüş botu kullanılmalı.
Intersección

Patika giriş

Patika, resimde üstte yer alan Ladin ormanı içerisinden toprak yola iniyor. Bu hattı tersine yürümek isteyenler Seyricek ve Barcın Yaylalarına giden küçük bir patikayı takip edebilirler.
Intersección

Göç yolu giriş

Göç yolu, patikanın bittiği toprak yolun karşı tarafından belirgin bir şekilde ilerliyor. Karşıya geçmek için derenin hemen her yeri müsait. Kar suyuyla beslenen dere, köylülerin verdiği bilgiye göre yazın kuruyor.

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta