Tiempo en movimiento  5 horas 2 minutos

Tempo  7 horas 18 minutos

Coordenadas 3747

Fecha de subida 25 de febrero de 2018

Fecha de realización febrero 2018

-
-
77 m
-0 m
0
5,3
11
21,33 km

Vista 159 veces, descargada 1 veces

preto de Güzeloba, Antalya (Türkiye)

Wikiloc bu yürüyüşe Güzeloba-Yeşilköy İsmini vermiş. Değiştirmedim.
Geçtiğimiz hafta sonu (25 Şubat 2018 Pazar) Güne hareketlenme sabah 09:00’da (yürüyüş başlangıç noktasına gitmek üzere) Bindiğim servisle başladı.
Yürüyüşümüzü 21,3 Km. Olarak tamamladık.Saat 17:00da evdeydim.Güzel bir yürüyüş oldu. Deniz kenarı,plaj,kumluk,toprak,”sulak alan”, kayalık,patika,stabilize,asfalt dahil her türlü zemin ve yolda yürüdük.
Todosk Doğa Sporları Kulübü organizasyonunu başından beri beğeniyorum.Todoks rehberleri için ayrı bir paragraf açmalıyım.
Her rehberin kendine özgü bir rehberlik ve yürüyüş liderliğine ilişkin bir tarzı var.Rehberlik bağlamında kimse birbirinin benzeri değil.Bu da yürüyüşe ayrı bir güzellik ve zenginlik katıyor.Bugün rehberlerimiz (öncümüz) Mürşidin Demircan artçımız Fatma Pekçetin oldu.Bu vesileyle buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim.
Mürşidin Demircan yürüyüş başlangıç noktası olan plajda çok hafif ısınma (germe değil) hareketleri yaptırdıktan sonra güzergah üzerine kısaca bilgilendirdi.
Güzergah zemini,bitki örtüsü ve özellikle traverten oluşumu hakkında ayrıntıya girmeden yalın anlatımı ile verdiği bilgileri ilgi ile dinledim.
Yürüyüşe başlamadan gruptan bağımsız hareket etmeninin olumsuzluğuna da şahit olduk.Karpuzkaldıran ile Turist Otel arasındaki yoldan indiğimiz sahile bir türlü ulaşamayan bir kaç arkadaşa yolu ve yeri tarifte güçlük yaşayan (konum göndererek sonuç alamayınca) rehberimiz Mürşidin Demircan’ın imdadına o anda havadaki uçak yetişti. “şu an üstümüzden geçmekte olan uçağın sol kanat istikametine gelin bizi bulursunuz” Pratik çözüm hedefi buldurdu.Ama bu nedenle yürüyüşe biraz geç başladık.
Yürüyüş boyunca ve molalarda kısa sohbetler oluyor.Ama hiç kesilmeyen monologlar da olmuyor değil.Başta biraz yadırgadım.Çoğunlukla iç karartıcı,karamsar ve umutsuzluk yüklü cümlelerle biten bu monologları güneş,deniz,yürüyüş,bitki örtüsü üzerinden kesintiye uğratma girişimleri yer yer başarılı olsa da amaç hasıl olmadı.Hatta bir ara kumluk zeminin verdiği yumuşak ve sevecen bir dille (benim asıl muhataplar konuşmadığı için) “vekaletname tartışmaları” dediğim hafta içi her gece konuk olduğumuz TV programlarına atıfla “bu konuları akşama bıraksak,orada fazlasıyla konuşuluyor demesinin gülümseme ile karışık kısa bir sessizlik sağladığını kayda geçirmeliyim. Yürüyüşün bitmesine yakın bir zamanda “konuşmak bana güç veriyor,susarsam yoruluyorum” cümlesi bir ihtiyaca işaret ettiği için (hayranlık duyulacak bir kararlılıkla süren) İlk başta yadırgadığım bu sese yürüdükçe alıştığımı belirtmeliyim.

Yürüyüş boyunca dikkatimi çeken ve üzücü olan ise tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının yaygınlığı,imar yolu ile arazi üzerinden kazanan ribacının doymazlığı,tarihi alanların sahipsizliği,eski eşyaların,konutlarda yapılan tadilatlar sonrası çıkan malzemenin tam bir saygısızlıkla doğaya terki! üzücüydü. Bunlara yürüyüş boyunca çok rastladım.
Bu çirkinlikleri fotoğraflamadım.Yürüyüş boyunca epey fotoğraf çektim.Bir kısmını da buradan paylaşıyorum.
Ve hepsinden önemlisi...
Bugün bir kez daha “değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için anlayış, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl ve beni yalandan ve yalana tutsak okanların körlüğünden ve “kör inadından”koruyacak dostlar” diledim.
Çevremde “O” insanlardan olması beni mutlu ediyor. Paylaşımı ile bunu bana hatırlatan Lise Arkadaşım “Taze Dede” Fehmi’ye teşekkür ederim.
Bugün yürüyüşümüze “sevimli dostlar” eşlik etti.Onlar plajda kendi aralarında eğlenen iki köpekti.Rehberimlz ısınma hareketi yaptırırken bizi seyrettiler sonra da peşimize düştüler.Geçtiğimiz yerleşim alanlarında “sabah sabah “ yerleşik soydaşlarını kendilerine bol bol havlattılar.
Yürüyüş boyunca sayıları (yanılmıyorsam) altıya kadar çıktı.Yürüyüşün bitimine yakın ikisi evi o bölgede olan arkadaşları izleyerek bizi terketti.Baştan beri bizimle olan biri siyah iki köpek ise “teşvik ve telkinlere” rağmen servislere bindiğimiz yere kadar bize eşlik etti.
Dün geceki yağışın etkisiyle su içindeki arazi üstünde oyunları görülmeye değerdi.
Yol üzerindeki kümes dışında dolaşan bir horoza “dalmaya” kalkışması köpeklerle çok iyi anlaşan bir yürüyüşçü tarafından biraz yüksek sesle “çok ayıp” cümlesi ile karşılanınca “utanmış” gibi hemen döndü.
Önümüzdeki hafta benim için yürüyüş yok. Koşu var. 4 Mart Pazar Günü Runatolia Maratonunda 10 Km.koşacağım.
TEMA’nın Ağaç Kardeşliği Projesi’ne destek için TEMA Takımı ile birlikte İyilik Peşinde koşacağım.
Bağışlarınızla desteğinizi bekliyorum.
https://bagis.adimadim.org?ccid=CC28142 adresini tıklayın ve “az olur” endişesine kapılmadan azınızın çoğa sayılacağını bilerek “damlatın” o damlalar “Ağaç Kardeşliği Projesinde göl olur.
Kampanya hakkında ayrıntılı bilgiye
https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC28142
Adresinden ulaşabilirsiniz
İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Bir başka doğa yürüyüşünde görüşmek üzere hoşçakalın.
foto

Başlangıçta Noktası

foto

Başlangıç noktası

foto

Magidos Antik Kenti

foto

1.Nokta

foto

Kent Park Planlama Sahası

foto

Bilgilendirme Durağı

foto

Kopmaları Birleştirme Molası

foto

3.Nokta

foto

Traverten-Prehistorik Dönem Kaya Sığınakları

foto

Kaya Sığınıkları

foto

Kaya Oyuğu

foto

Yaman Sazlığı 161 Kuş Türüne Mekan-Tehdit altında.Yapılaşma sürüyor!

foto

Kopmayı Birleştirme Molası-2

foto

Tırmanış

foto

Araba Mezarlığı

foto

Devam

foto

Yerleşim

foto

Öğlen Yemek Molası

foto

Onlar karın doyurmakta prşinde

foto

Perge’nin “Taşocağı”

foto

Mezar Odası

foto

Yol arkadaşlarımız

foto

Papatya “Tarlası”

foto

Devam

foto

Devam

foto

Tırmanış

foto

Tırmanış-2

foto

Diştaşlar

foto

Perge Antik Yolu

foto

Perge Ve Magidos’lu “yurttaşlar “ tarafından yapılan yol.

foto

Yürüyüş Bitiş Noktasına Hareket

foto

Yürüyüş Bitiş Servis Biniş Noktası

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta