-
-
891 m
88 m
0
4,2
8,5
16,97 km

Vista 42 veces, descargada 2 veces

preto de Kalkan, Antalya (Türkiye)

Parkur başı Kalkan Otogar. Eğer sahile yakın pansiyonlar bölgesinden yürüyüşe başlayacaksanız Şehitler caddesinin Antalya yönünden otoyolla birleştiği noktadan sola yürüyerek üstgeçitten (haritada bayrakla işaretli) geçerek rota ile birleşebilirsiniz.

Kalkan'da marketler ve restoranların(pahalı) çoğu Şehitler Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Yine çeşme'de Şehitler Caddesi üzerindeki mezarlığın köşesinde (Haritada işaretli).

Kalkan'dan D-400 otoyolu Antalya yönünde 2,5 km (35 dk) gidilince görülen likya yolu levhasından Bezirgan rotasına çıkılırken (camping tesisi yakınında) Kalkan(alternatif rota) ve Bezirgan rotaları kesişiyor. Aslında bu işaretlerin kesiştiği noktada (haritada işaretli) işaretlerin Kalkan'a mı yoksa Bezirgan'a mı gittiğini gösteren bir levha olmalıydı. Gördüğüm ayak ve yol açma izlerinden anladığım kadarıyla bir çok kişi bu karışıklık nedeniyle Bezirgan yerine Kalkan rotasını izlemiş daha sonra yanlış yolda oluğunu anlayınca Bezirgan rotasına girmek için çok zor kayalık alanlardan çıkmaya ve ilerlemeye çalışmış. Yoğun çalılık ve dikenlerin arasına girmiş. Bu nedenle daha Bezirgan çıkışını yapmadan bu kadar fazla efor sarfetmelerinin ve erken enerjilerini bitirmelerinin yarattığı moral bozukluğunu anlayabiliyorum :(

Kalkan'dan Bezirgan ve Sarıbelen'e dolmuşlar bulunmaktadır.

Kalkan-Bezirgan ve Bezirgan-Sarıbelen arası çeşme bulunmamaktadır.

Bezirgan çıkışı biraz zorlayabilir ancak güzel manzara ve antik taş yoldan çıkış yapmak bu zorluğa katlanmanızı sağlıyor. Bezirgan girişinde tahıl ambarları sizi karşılıyor. Tahıl ambarları sonunda çeşme var. Köy merkezi cami için tahıl ambalarından itibaren 20 dk daha yürümeniz gerek.

Bezirgan'da bakkal(cami karşısı), çeşme, wc, pansiyon ve serbest kamp yerleri(cami öncesi Çınar ağacı altı) bulunmaktadır. Pansiyonlar; Owlsland (0535 940 17 15), 2 odalı taş köy evi pansiyon 0546 495 23 12.

Bezirgan halkı Urfa'dan göç eden Türkmenler'den oluşmaktadır. Eski adı Pirha'dır. Pirha Antik Kenti için Bezirgan'dan 20 dk daha yürümelisiniz. Müzekart ile ücretsiz.

Bezirgan-Sarıbelen rotasında çıkıştan sonra uzun süren dik inişli patika çok kötü (Likya yolunun en kötü patikalarından biri. Orjinal rota kesinlikle daha düzgün patikalar bulunarak, işaretlenerek ve temizlenerek değiştirilmeli). Patika 2 metre boyundaki makilerle kaplanmış, kimi yerde ilerlemesi çok zor, oranız buranız çizilebilir. Dar, klostrofobik his veren bir patika. Patikanın kimi kısmı büyük kayalarla kaplandığından kamp yüküyle oranızı buranızı eğerek aralarından geçmek zahmetli ve yorucu. Yol çalışması nedeniyle bir kısmı büyük kayalarla kapanmış. Bu nedenlerle bu patikaya girmeniz önerilmez. Benim haritamda olduğu gibi asfaltı takip ederek Sarıbelen'e gitmenizi tavsiye ederim ya da yolu yürümeden doğrudan Bezirgan'dan Bakkal'ın karşısındaki duraktan dolmuşla da gidebilirsiniz.

Orjinal rota Sarıbelen köy içine girmiyor. Benim haritamdaki rotada yeralan (işaretli) ancak orjinal rota üzerinde yeralmayan Sarıbelen'deki bakkala Gidiş-dönüş süresi toplam 2 km-30 dk.

Çukurbağ'a kadar rota üzerinde bakkal olmadığından gıda alımınızı buna göre yapınız. Eğer Bezirgan'dan Sarıbelen'e dolmuş ile gelecekseniz Bakkal alışverişinizi Bezirgan'dan da yapabilirsiniz.

Sarıbelen Konaklama için Rota üzerindeki (haritada işaretli) Mozaik Pansiyon (çadır da kurulabiliyor, ortak mutfak var) da kalınabilir, tel 0532 066 77 86.

Serbest kamp alanı için rota sonunda ki (haritada işaretli) likya yolu levhası yakınındaki çardak'ta çadır kurulabilir. Çardakta çeşme ve yakınında wc mevcut.
Ponte

üst geçit

Waypoint

yol işareti

yol işareti
Intersección

Kalkan ve bezirgan rotası karıştığı camping tesisi yakını

Waypoint

Dik kayalık çıkış bitişi

Intersección

toprak yoldan soldan yukarı patikaya çıkış

Intersección

soldan gir. ilerde yol çitlerle kapatılmış

Waypoint

yol işareti ve asfalta giriş

Waypoint

Likya yolu işareti ve tarihi kurumuş sarnıç

Ruinas

yoldan sağdaki antik taş patikaya giriş

Waypoint

yokuş bitişi-toprak ağırlıklı yol zemini

fuente

Çeşme ve tahıl ambarları

El, yüz ve ayaklar yıkanabilir. Saçlar yıkanabilir.
Avituallamiento

bakkal ve karşısı dolmuş durağı

bakkal
Waypoint

Likya yolu levhası

campamento

Çınar altı ÇArdak kamp alanı ve çeşme

ÇArdak kamp alanı ve çeşme
Waypoint

wc

fuente

Cami şadırvan el, yüz ve ayaklar yıkanabilir

campamento

Kamp için çardak, çeşme ve wc

Waypoint

Likya yolu levhası

Avituallamiento

sarıbelen bakkal

refugio libre

Mozaik Pansiyon

Parada de autobús

otogar

fuente

çeşme

Avituallamiento

a101 market karşısında şok market

Praia

kalkan halk plajı

Información

orjinal rota sağdan ancak patika yürünemeyecek kadar kötü durumda. Haritadaki gibi asfalt yoldan sarıbelen'e gidiniz

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta