Tiempo en movimiento  4 horas 53 minutos

Tempo  9 horas 12 minutos

Coordenadas 3395

Fecha de subida 15 de diciembre de 2018

Fecha de realización diciembre 2018

 • Valoración

   
 • Información

   
 • Fácil de seguir

   
 • Entorno

   
-
-
1.569 m
408 m
0
5,1
10
20,46 km

Vista 99 veces, descargada 8 veces

preto de Öteköy, Antalya (Türkiye)

Dim vadisinin ismi ile müsemma yerleşimi Öteköy'ün yukarı mahallesine ait su deposu önünden başlayan tırmanış, bir süre rahat bir eğimde eski bir göç yolunu takip ederek yükseldi ve sandal ağaçları meyveleri ve yabani mersinler arasından geçerek yörenin en güzel dağ geçitlerinden Aniçi boğazına, oradan da sırasıyla meşhur su kaynağı Oluk çeşmesi, bir kaç harman yeri, bir harabe önünden geçen ve bolca mantar içeren güzel bir orman patikası ile 1000 m irtifa alarak Çeltek Yaylası için açılan toprak yola ulaştı. Araç yolunu izleyerek önce Çeltek, oradan da Taşbaşı Yaylasına ulaşan hat, bu noktadan ayrılan bir patika ile inişe geçerek köye su getirmek için açılmış bir orman yolunu takip etti. Hayvanlar için yapılmış yayla kapısını geçip, sağa yani güneybatıya uzanan basit bir patikayı izleyerek önce Taşbaşı köyüne ulaşan etkinlik, uzun bir yürüyüş sonunda nihayet saat 18:00 sularında başlangıç noktasında sona erdi.

Uyarılar;
1) Uygun bir yürüyüş ve tırmanış temposuna sahip olmayanlar için ilk etapta 1160 m'lik irtifa zorlayıcı olabilir.
2) Özellikle Taşbaşı Yaylası sonrası iniş ve Köyü sonrası asfalt parkur dizler için zorlayıcı.
3) Lojistik problemlerden dolayı bir süre asfalt yürümek zorunda kalındı ancak bu sorunu bulunmayanlar için yürüyüşü Taşbaşı mahallesinde bitirmek daha tatmin edici olacaktır.
4) Boğazda yer alan kapıları kapatın.
5) kurak mevsime rağmen neredeyse hiç su sıkıntısı çekilmeyecek bir parkur. Kaynaklar sayesinde 1,5 lt su yeterli oldu.
6) Dikkatli gözler parkurun başlangıç ve bitiş noktalarının farklı olduğunu görecektir. Bizim araçları park ettiğimiz nokta ile sabah parkura giriş yaptığımız nokta arasındaki geçiş alanını kayıt altına almamaya karar verdik. Hattı takip etmeyen isteyen dostlar, bitiş noktasının hemen gerisinde yer alan ve yukarıya doğru giden araç yolu üzerine patikanın asıl girişini göreceklerdir.

Tavsiyeler;
1) Parkurun neredeyse tamamı kırıcı olmayan yumuşak bir zemine sahip. Uygun bir yürüyüş ayakkabısı, tırnakların korunması kaydıyla yeterli olacaktır.
2) Başlangıçta ve Taşbaşı yaklaşım patikası için, çalılık yapısı nedeniyle, uygun bir pantolon ve uzun kollu t-shirt tavsiye ediyorum.

Ulaşım:
Ulaşım için Alanya - Bıçakçı - Akköprü- Taşbaşı hattı kullanılmış olup toplam uzunluk 46 km ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir. Yolun tamamı asfalt kaplı olup rota başlangıcına kadar ulaşmak mümkündür.

Ekip;

Ali Gök
Hacı Ali Yüksel
İsmail Başaran
Hüseyin Güney
Kerim Baba
Hüseyin Türkeli
ve
Ben
Patika, ilk resimde görülen taş duvar ve su deposu duvarı arasından başlıyor. Kısa bir çalılık alan olsa da bir süre düzgün ilerleyen bir hatta dönüşüyor.
Dim çayı yatağını ve barajına nazır manzara yükseldikçe daha belirgin hale geliyor. Yalçı ve Gümüşkavak köyleri uzaktan seçilebiliyor.
Tırmanış esnasında rastlanan uygun bir mola yeri. İki adet büyük andız ağacı (Juniperus drupacea, bazen Arceuthos drupacea) göze çarpıyor.
Oldukça keyifli bir şekilde tırmanışa izin veren ve zig zag olarak yükselen hatta keyfe keder tarafımdan verilmiş bir isimdir.
Tırmanışın bittiği noktada kısa bir düzlük sonrası Aniçi Boğazı başlıyor.
Her iki tarafta yükselen duvarlar içinde harika bir dağ geçidi. Bu bölgede başkaca bir örneğine rastlamadım.Sert tırmanış sonrası nefis manzaralı bir mola yeri. Boğazdan geçince bambaşka bir bitki örtüsüne giriş yapılıyor.
Suyu hala akmakta olan, kalaylı maşrapalı çeşme. Yerel halk tarafından bölge "oluk" olarak adlandırılıyor. İçimi güzel bir suyu var. patika bu noktadan sağa yani güneydoğuya doğru yükseliyor. Sırtta rastlayacağımız izlerden sola yani kuzeybatıya doğru gideni tercih edin.
Vakti zamanında buralarda buğday ekildiğinin emareleri.
Hasat sonrası başakların tanelerden ayrıldığı harman yeri.
Nirengi noktası olması babında işaretlenmiş bir yapı. Fonksiyonu net değil. Patika hemen yanından geçiyor.
Dik bir çıkış sonrası patika artık sona erip araç yoluna kavuşuyor.Bu noktadan yukarı doğru Çeltek, Ahmetöldü ve Taşbaşı yaylalarına aşağı doğru ise Taşbaşı köyüne ulaşmak mümkün.
Alanya'nın deniz manzaralı yaylalarından. Akdağ olarak bilinen dağ kütlesinin güneybatısında yer alan Kızkayasının eteklerinde bulunur.
Taşbaşı köyünün yaylası. Sol ve sağ cenahları devasa uçurumlarla kesilmiş ve kuzeybatı - güneydoğu aksında uzanan bir sırtta muhkim güzel bir yayla.
Hattımızın güzel patikalarından ikincisinin giriş yeri tam bu noktada. Sizi uzun süre sorun çıkarmadan bol sulu açıklık bir alana kadar götürecektir.
Büyükbaş hayvanlar için yapılmış yayla kapısı.
Kızkayası, Baskı ve Dimalacami sırtlarına kadar uzanan ormanların keyifli manzarası bu noktadan görülebiliyor. Tam bu noktadan aşağıya doğru uzanan bir patika ileride tarafımızdan ziyaret edilecek.
Patika bu noktada kaybolsa da, ileride en yukarıda görülen ev yanında ilerlenildiğinde patika yeniden karşınıza çıkacaktır.
Patika bu noktada yeniden kayboluyor. Artık sizi aşağı yayla kapısına kadar götürecek hat budur. Zaman zaman eski patika kalıntıları sağınızda ve solunuzda belirecektir.
Artık çok sık rastlanmayan tekneler. Oyulmuş kütükten hayvanlarında su içmesi için tasarlanmış su yapıları. Eskiden bu yapılara ahşap bir su oluğu eşlik ederdi.
Yine büyük baş hayvanlar için yapılmış bir yayla kapısı.
Patika tam bu noktadan yeniden başlıyor. oldukça basit ve tahrip olmuş olsa da sizi köy camisi önüne kadar sorunsuz götürecektir.
Patika tam bu noktada sona eriyor.
Dim vadisi en ilginç köylerinden. Adıyla müsemma bir diğer köy.

1 comentario

 • Foto de Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 21-may-2019

  He realizado esta ruta  ver detalle

  Şahane bir boğaz geçişi içeren ve Akdağ manzarası eşliğinde ilerleyen harika bir patika takibi olmuş. Sıkılmamak adına Taşbaşı bitişli olabilir.

Si quieres, puedes o esta ruta