Descargar

Lonxitude

22 km

Desnivel positivo

1.421 m

Dificultade técnica

Difícil

Desnivel negativo

1.318 m

Altitud máxima

1.988 m

Trailrank

32

Altitud mínima

722 m

Tipo de ruta

Solo ida
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021
  • Foto de Сталев Камен - Плакенска пл. Бигла Планинарски предизвик '12 Врвови' 03.04 2021

Tempo

7 horas 47 minutos

Coordenadas

1839

Fecha de subida

14 de marzo de 2021

Fecha de realización

marzo 2021
Sé el primero en aplaudir
Compartir
-
-
1.988 m
722 m
22,0 km

Vista 209 veces, descargada 9 veces

preto de Virovo, Општина Демир Хисар (Република Северна Македонија)

Планинарска акциja дел од Планинарскиот предизвик „12 Врвови“ која ќе ја одржиме на 03.04.2021 - со сопствен превоз (свои возила).


Врв 7/12: СТАЛЕВ КАМЕН на ПЛАКЕНСКА ПЛАНИНА (1999 м.н.в) - 03.04.2021


Одиме низ густите гори на Плакенска Планина, дел од планинскиот венец Бигла, во областа Железник - Демирхсарско, да го искачиме највисокиот врв Сталев Камен висок 1999 метри надморска височина, од кој и движејќи се по целиот срт од север кон југ ќе имаме извонредно прекрасна глетка на двете големи македонски езера, Охридското и Преспанското Езеро, како на дланка, во еден кадар (со надеж на ведри временски услови).ТУРА: с. Базерник - врв СТАЛЕВ КАМЕН - планинска куќа во месноста Еврејка - с. Вирово


Должина: 22 километри

Опис на патеката: Тргнуваме од селото Базерник и искачувајќи се крај долината на реката и низ густата букова гора во југозападен правец, достигнуваме до планинскиот срт на главното протегање од каде го искачуваме врвот Сталев Камен, продолжуваме кон југ до месноста Еврејка, каде гостољубивите и трудољубиви мештани до Вирово градат планинска куќа, во која ќе не почестат со гравче, а ние како прилог за доизградба на оваа прекрасна планинска куќа ќе оставиме по 100 денари од човек.

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta