Tempo  8 horas 2 minutos

Coordenadas 2921

Fecha de subida 3 de mayo de 2015

Fecha de realización mayo 2015

 • Valoración

   
 • Información

   
 • Fácil de seguir

   
 • Entorno

   
-
-
951 m
88 m
0
4,1
8,3
16,56 km

Vista 2720 veces, descargada 131 veces

preto de Bağarcık, Aydın (Türkiye Cumhuriyeti)

Rehber Argun Baydan, Ahmet Aksu,İsmail bey
İsmail bey Bağarcık köyündeki bir dostumuz. Rehberlik konaklama ve yöresel yağ bal vb tad lar için kendisini arayabilirsiniz. 0538 439 33 20- 0256 781 11 42

Ad: 2015-05-03 07:17
Başlangıç ​​zamanı: 05/03/2015 07:17Varış zamanı: 05/03/2015 15:20Mesafe: 16,6km (08:02)Hareket süresi: 03:55Ortalama hız: 2,1km/hOrt. hareket hızı: 4,2km/hMaks. hız: 8,7km/hMinimum rakım: 87mMaksimum rakım: 951mYükselme hızı: 230,7m/hAlçalma hızı: -210,4m/hİrtifa kazancı: 555mİrtifa kaybı: -1102mYükselme süresi: 02:24Alçalma süresi: 05:14

Ver más external

Waypoint

Bağarcık köyü

bagarcık köyü
campamento

kamp alani

kamp alanı
fuente

cesme

Ruinas

tapinak( yıkıntı)

tapinak yıkıntı
fuente

kurumayan kaynak (mağara içinde)

taşların üzerinden atlayarak mağaranın ağzınaulaşıyor sonra toprağa inip mağaranın dibine kadar gidiyosunuz. Parkura mesafesi 30-4-mt kadar

8 comentarios

 • Munevver 05-oct-2016

  havasına manzarasına bayıldım çok güzel

 • Foto de Argun

  Argun 05-oct-2016

  Beşparmak Dağları’nın Aydın Koçarlı İlçesine bağlı Bağarcık Köyü yakınlarındaki vahşi coğrafyasında yer alan enteresan antik bir yerleşim bulunmaktadır.
  Halk arasında Bağarcık Kalesi olarak bilinen yerleşimin, kazı çalışması yapılmadığından Antik Dönem adı henüz bilinmemektedir.
  Antik Herakleia ve Myus’tan gelerek Yuva Tepe Geçidi’nden devam eden Antik döşeme yolun üzerinde olan bu yerleşme, stratejik bir nokta üzerinde bulunmaktadır. Devam eden Antik yolların Alinda ve Amyzon gibi önemli Antik kentlere gitmesi, bu yerleşmenin önemini göstermektedir.

  Geniş bir alana yayılan yerleşmenin hem bir kale hem de bir yaşam alanı olarak kullanıldığı içindeki düzenli yapılardan görülmektedir.  Arazi yapısının sarp ve engebeli olması, burada yaşayan insanların savunmasını kolaylaştırmıştır. Savunma için yapılan sur duvarlarının, doğal arazi yapısından faydalanarak yapıldığı görülmektedir.

  Anneliese PESCHLOW’un yazılarında, surların yapılış tekniğine bakılarak Latmos ve Herakleia surlarının benzeri olduğu ve en erken İ.Ö. 4. Yüzyılda yapıldığını söylenebilir. Ancak bu tarihleme, yerleşmenin daha eski olmadığına ilişkin bir kanıt oluşturmamaktadır.
  Yerleşmede bulunan kült alanının hangi tanrı ya da tanrıçaya adandığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak alanın Latmos’un zirvesine bakmasının Zeus Akraios’a adanmış olabileceğini düşündürmektedir. Anneliese PESCHLOW’un yorumunda olduğu gibi “Belki de Bağarcık Kale Karialıların merkezi toplanma yerlerinden biriydi ve Karialılar burada dinsel ya da siyasi nedenlerden dolayı en yüksek tanrılarının huzurunda bir araya geliyorlardı.”

  Yerleşmenin kuzey bölgesinde düzgün taşlardan kesilmiş merdivenler ve döşeme bir yol bulunmaktadır.

 • Foto de aksu09

  aksu09 05-oct-2016

  Sanki başka bir gezegendeymiş hissi veren bir yer. Argun mutlaka dolunayda bir kamp yapmalı,efsaneyi yaşamak için

 • Foto de Argun

  Argun 05-oct-2016

  Bağarcık Yerleşmesi’nden aşağıya inildiğinde Zeus Akraios Tapınağı denilen küçük bir kutsal alan bulunmaktadır.

  Dağ savunma yapısının kuzeyine düşen vadide bulunan çam ağaçlarıyla kaplı bir tepecik üzerinde, dağ sırtındaki yerleşmeye ait küçük bir tapınaktır. Hemen hemen kare planlı denilen bu tapınağın giriş tarafında, ikisi de hala ayakta duran ante direklerinden birinin üzerine kalkan, diğerininkine de miğfer betiminin yapıldığı görülmektedir. Arşitravlarda tespit edilen yazıtlardan bunun Zeus Akroios’a, yani dağ zirvesindeki Zeus’a adandığı anlaşılmaktadır.

  Dağ zirvesiyle, tapınağın görüş sahasında bulunan Anadolu Yağmur ve Hava Tanrısının tapım gördüğü, Tekerlekdağ kastedilmektedir.

  Zeus Akraios Tapınağı’ndan biraz ileride bulunan Kabaarmut, Çayırkaya ve Toptaş mevkiindeki kayalıklarda bir başka ilginç buluşların olduğu görülür. Anneliese PESCHLOW’un tespit ettiği bu tarih öncesi kaya resimleri, buradaki insan yaşam izlerinin M.Ö. 6000’lere kadar gittiğini göstermektedir.
  Günümüzde aynı alanda Bağarcık köylülerinin yaşadığı düşünüldüğünde, bu bölgenin insanlar tarafından kesintisiz olarak 8000 yıldır yaşam alanı olarak kullanıldığını göstermektedir.

  Bir insanlık mirası olan ve Latmos’un en eski yaşam alanlarının bulunduğu bu bölgede, maden faaliyetleri için yoğun talepler bulunmaktadır.

 • Foto de Argun

  Argun 05-oct-2016

  Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Aydın Arkeoloji Müzesi uzmanları tarafından, yapılan incelemelerden sonra bu bölgedeki tarihsel mirasların hepsi kayıt altına alındı. Koruma Kurulu tarafından tescil edilerek, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı haline gelmesi beklenen bölge maden faaliyetlerinden kurtulmuş olacak. Ayrıca Bağarcık kale olarak bilinen bu yerin aslında bir kale olmadığı, çok büyük bir yerleşim yeri olduğu, üzerindeki yapıların hemen hepsini olduğu gibi muhafaza ettiği görülmektedir. Burasının Ören yeri statüsüne alınması için, öncelikle bilim insanlarının burada bir çalışma yaparak, yerleşmenin ayağa kaldırılması, turizm açısından da Türkiye’nin en ilginç ören yerlerinden birisi haline getirecektir. Latmos’un bu alanındaki bakir ve gizemli coğrafyası, doğal ve kültürel değerleri hem korunmuş olacak, hem alternatif bir turizm mekanı yaratılacak, hem de bölge halkının ekonomisine büyük katkı yapacaktır.

  Rodin’in düşünen heykeli gibi düşüncelere dalan Latmos’un diğer bölgelerindeki kayalıkları ne olacak?

  Latmos’un tespit edilebilen tarihsel ve kültürel değerlerinden başka, keşfedilmeyi bekleyen daha o kadar çok zenginliği var ki, bunları ortaya çıkarmak uzun yıllar alacaktır.

  Bu dağlarda 8000 yıldır devam eden insan yaşam izleri ve daha henüz keşfedilmeyen değerleri maden faaliyetleriyle yok edilmemelidir.

  Beşparmak Dağları bir bütün olarak korunmalıdır. Buna en çok gelecek nesillerin ihtiyacı olacaktır.


 • Munevver 07-oct-2016

  He realizado esta ruta  ver detalle

  havasına manzarasına bayıldım çok güzel

 • Munevver 07-oct-2016

  muhteşemmm

 • Munevver 14-oct-2016

  harika yerlerdi tavsiye ederim herkese gidilesi yerlerrr

Si quieres, puedes o esta ruta