• Foto de Akyatan Dalyan
  • Foto de Akyatan Dalyan
  • Foto de Akyatan Dalyan
  • Foto de Akyatan Dalyan
  • Foto de Orman Gözetleme Kulesi
  • Foto de Orman Gözetleme Kulesi

Tempo  5 horas 21 minutos

Coordenadas 6126

Fecha de subida 11 de enero de 2017

Fecha de realización enero 2017

-
-
51 m
15 m
0
22
45
89,77 km

Vista 197 veces, descargada 4 veces

preto de Karagöçer, Adana (Türkiye)

Akyatan Dalyanları ve Yaban Hayatı Koruma Sahası Türkiye'Nin önemli sulak alanlarından biridir. Özellikle kış aylarında kuş gözlemlemek, yaz aylarında ise sahile yumurta bırakan dev deniz kaplumbağaları ve yumurtadan çıkıp denize ulaşan minik yavruları gözlemlemek için harikadır. Yaban Hayatı Koruma Sahası 1970'li yıllarda ağaçlandırılmıştır ve bugün muhteşem bir ormana ev sahipliği yapar. Arkasındaki dalyan ise önemli balık üretim sahalarından biri olup, su kuşlarının beslendiği ve çok sevdiği bir bölgedir. Akyatan YHK sahası ve Akyatan Gölü arasında kalan dar alandaki tarım sahalarında genellikle karpuz ve fıstık ekilir. Bu bölge çadırda ve zor koşullarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerine de ev sahipliği yapar.

Rota kış aylarında ya da yağmurlu zamanlarda normal araçlar için belirli bazı riskler barındırmaktadır. Özellikle Akyatan YHK sahasının Kapı köyündeki girişine giden kumlu yolda batma riski vardır. Kuru mevsimlerde ana yollardan çıkılmadığı sürece risk azdır. 4x4 araçlar rotada, dikkatli olmak kaydıyla ve normal yolları takip ettikleri sürece problem yaşama ihtimalini minimuma indireceklerdir.
panoramica

Orman Gözetleme Kulesi

7. orman bölge müdürlüğüne bağlı itfaiye görevlilieri Yaz kış buradaki binada yaşamakta, kaçak avcılık, orman yangını ve orman talanına karşı nöbet tutmaktadır. 35 metre rakımda alçak bir tepede yer alan binanın tepesinden bölgenin muhteşem bir manzarasını, görevlilerden izin alarak çatıya çıkmak suretiyle görebilirsiniz.

Comentarios

    Si quieres, puedes o esta ruta